Kompetencje wychowawcze

TEST – KOMPETENCJE WYCHOWAWCZE

Niniejszy test jest elementem kampanii społecznej „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem” poświęconej świadomemu wychowywaniu dzieci. Jest to narzędzie psychoedukacyjne, dzięki któremu rodzice mają możliwość zweryfikowania swojej wiedzy dotyczącej wychowywania dzieci w zakresie podstawowym.

Dzięki dostępnej wiedzy oraz wieloletniej pracy zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i rodzicami możliwe było stworzenie najczęściej pojawiających się sytuacji problemowych w kontakcie rodziców z dziećmi na wczesnym etapie rozwoju. Do testu wybrano najbardziej powszechne sytuacje które powodują, że u rodziców pojawia się wiele dylematów natury praktycznej.

 

Celem testu jest określenie które sposoby zachowania się rodzica w danej sytuacji problemowej są konstruktywne a które niekonstruktywne i nie przynoszą zamierzonego efektu.

 

Należy podkreślić, iż założeniem testu nie jest ocenianie rodziców, lecz podsunięcie im szeregu rozwiązań w postępowaniu z dziećmi.

Konstrukcja testu polegała na zaznaczeniu istoty związków przyczynowo-skutkowych , których często nie jesteśmy świadomi tak, aby każdy rodzic mógł skorzystać z największej ilości informacji i rozwiązań opracowanych przez ekspertów.

Dzięki komentarzom  przygotowanym przez ekspertów, w oparciu o posiadaną wiedzę oraz na podstawie najnowszych badań, istnieje dogodna możliwość zweryfikowania lub uzupełnienia własnej wiedzy. Zawarte komentarze pozwalają także na uzyskanie informacji o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji wychowawczych.

Przy tworzeniu testu pracowała grupa psychologów z Zakładu Psychologii Rozwoju Człowieka oraz Zakładu Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego: 

  • dr hab. Grażyna Poraj, prof. nadzw. UŁ
  • dr Bogna Kędzierska
  • dr Marta Znajmiecka-Sikora
  • mgr Marta Kucharska

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z tego testu.

Jeżeli masz już konto zaloguj się, jeżeli jesteś tu pierwszy raz zarejestruj się.

Zaloguj/Zarejestruj się Rozwiąż Test

 

PARTNERZY:

rok-janusza-korczaka ul rpdz Family Service

 

Kampania społeczna współfinansowana jest ze środków otrzymanych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

fio